Ventilky logo

ventilky banner1
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)


Písňovar hostil rekordní počet sborů

cvn pisnovar pavel zmatloŠestý ročník soutěžního sborového festivalu Jirkovský Písňovar pořádaný sbory Ventilky ze ZUŠ Jirkov a Comodo z Gymnázia Chomutov přivítal rekordních 18 sborů, tedy asi 300 zpěváků. Kromě regionálních pěveckých těles přijely například sbory z Českých Budějovic, Plzně či Prahy. „Máme úzké kontakty na špičková česká tělesa, a proto k nám přijíždějí sbory i z opačných koutů republiky,“ řekl organizátor Luboš Hána z Pedagogické fakulty UJEP, podle kterého si Písňovar již vybudoval určité renomé.

Ve velké konkurenci se neztratily ani místní sbory. „Letos to byly dva chomutovské sbory – Indigo a Happy Smile. Druhý jmenovaný byl letos obrovským překvapením, protože předvedl vynikající výkon a dle slov předsedy poroty profesora Jiřího Koláře by zlaté umístění mohl obsadit i v kterékoli jiné mezinárodní sborové soutěži,“ potvrdil Hána. Držitelem hlavní ceny Jirkovský Rytíř se již podruhé stal sbor Kakofon Praha.

Po loňském jubilejním ročníku, na který přijel jazzový pianista a skladatel Karel Růžička, se letos všichni těšili na zpěváka Eduarda Klezlu, jenž měl rozšířit řady poroty a vést workshop. „Workshop letos navštívilo 120 zpěváků i návštěvníků z řad odborné veřejnosti, přestože ohlášený lektor Eduard Klezla nemohl z vážných osobních důvodů dorazit,“ řekl Hána a doplnil, že Klezlova úkolu se zhostili sbormistři profesor Jiří Holubec, Michal Hájek a on sám.